• wycieczka:

  Rumunia, Mołdawia, Ukraina - na styku kultur

 • rodzaj wycieczki:

  objazd - Autokar

 • nazwa hotelu:

  Zakwaterowanie na objeździe  

 • wyżywienie:

  Wg programu imprezy


Poprzednie Zdjecie
1 2 3 4 5
Pozniejsze Zdjecie

Zobacz na mapie Zobacz trasę wycieczki >>

Ocena
naszych klientów
Ocena 5.3


Brak ofert w sprzedaży. W celu uzyskania informacji o najbliższych terminach prosimy o kontakt z Call Center pod numerem 42 680 38 51 lub jednym z naszych biur.


Program


Oradea - centrum żyznej Doliny Kriszany • stolica Transylwanii - Kluż • malowane klasztory • Maramuresz i „wesoły cmentarz” • winne piwnice Mołdawii • epicka Odessa • Kijów • Lwów

Dzień 1
Wyjazd z Polski według rozkładu. Po drodze krótkie postoje. Przyjazd do Oradea w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg. (Trasa ok. 650 km - Katowice-Oradea)

Dzień 2
Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Oradea, perły austriacko-węgierskiej secesji. Podczas spaceru zobaczymy m. in. hotel „Czarny Orzeł” - przykład secesji, synagogę, ratusz, cerkiew w stylu barokowo-klasycystycznym z zegarem wskazującym fazy księżyca. Następnie przejazd w kierunku Kluż Napoka – stolicy Siedmiogrodu, symbolu dla Węgrów i dla Rumunów, centrum intelektualnego i akademickiego współczesnej Rumunii. Krótki spacer: stare miasto z gotyckim kościołem Św. Michała i pomnikiem króla Macieja Korwina z 1902 r. Przejdziemy do pałacu Banffy, symbolu najznakomitszego barokowego pałacu miejskiego Transylwanii. Zobaczymy: Uniwersytet Babes-Bolyai i kościół reformowany, Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą i Teatrem Narodowym. Po zwiedzaniu miasta przejazd na nocleg w hotelu w Baia Mare lub okolicach (zakwaterowanie w późnych godz. wieczornych). (Trasa: ok. 320 km)

Dzień 3
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do urokliwej doliny rzeki Iza i miejscowości Barsana, gdzie zobaczymy zespół nowych, drewnianych cerkwi marmaroskich. Charakterystyczna unikalna drewniana zabudowa bram i zagród oraz cerkwie ze strzelistymi wieżami. Zwiedzimy również tzw. Wesoły Cmentarz w Sapanty - dzieło artysty naiwnego Stana Ioana Patrasa, który stworzył rzeźbione nagrobki ze scenami przedstawiającymi sztukę naiwna. Epitafia odnoszą się do portretu zawodowego osoby zmarłej lub zajęć przez nią wykonywanych poza obowiązkami zawodowymi. Następnie masywem Gór Rodniańskich, przejedziemy w region Bukowiny. Po drodze zwiedzimy klasztor Sucevita wpisany na listę UNESCO. Nocleg w okolicach Suczawy – stolicy rumuńskiej Bukowiny. Wieczorem tradycyjny, rumuński posiłek dla chętnych (dodatkowo płatny, koszt ok. 25 EUR). (Trasa: ok. 270 km)

Dzień 4
Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Bukowiny. Udamy się do znajdujących się pod ochrona UNESCO unikalnych malowanych cerkwi i klasztorów Voronet i Humor. Zespół gotyckich cerkwi pokrytych zewnętrzną polichromią stanowi ewenement na skalę światowa. Jakość fresków narażonych przez wieki na kaprysy przyrody pozostaje do dnia dzisiejszego zagadka dla konserwatorów sztuki. Następnie przejazd w kierunku granicy z Republika Mołdawii, po drodze zwiedzimy Jassy – dawną stolicę Mołdawii, położoną na siedmiu wzgórzach, z zachowanym historycznym centrum. Spacer rozpoczniemy od Piata Palatului – placu z dawnym pałacem rządowym, obecnie zwanym Pałacem Kultury, Casa „Dosoftei” - bardzo oryginalny dom z XVII wieku, najstarszy zabytek świecki miasta. Na uwagę zasługuje także rozbudowany system obronny stolicy – czyli ufortyfikowany pierścień monasterów okalający miasto, pochodzący z XVII-XVIII wieku. Przejazd na teren republiki Mołdawskiej, zakwaterowanie w hotelu w okolicach stolicy – Kiszyniowa. (Trasa: ok. 390 km)

Dzień 5
Po śniadaniu wykwaterowanie i krótkie zwiedzanie Kiszyniowa – stoicy Mołdawii, m.in. Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego oraz dalszy przejazd w region Starego Orhei, zobaczymy tu unikatowy w skali światowej kompleks archeologiczno – krajobrazowy, gdzie w stromych zboczach rzeki Raut średniowieczni mnisi wykuli podziemną cerkiew i monaster. Aby poznać gościnność mieszkańców tego kraju udamy się również na mołdawski poczęstunek. Republika Mołdawska to „kraina winem płynąca”, w okolicach Kiszyniowa znajdują się jedne z największych na świecie piwnic winnych. Dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy, a w nich hektolitry doskonałego wina. W programie wizyta w jednej z dwóch największych i najsłynniejszych piwnic winnych (Milesti Mici lub Crikova). Przejazd na terytorium Ukrainy do Odessy. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Odessy (w b. późnych godz. wieczornych). Nocleg. (Trasa: ok. 370 km)

Dzień 6
Po śniadaniu, wykwaterowanie i przedpołudniowe zwiedzanie Odessy – położone nad Morzem Czarnym miasto portowe, będące spotkaniem „Wschodu” i „Zachodu”, które czaruje swoja wielokulturowością i klimatem dawnych lat. Odessa zachwyca secesyjnymi kamienicami przypominając Paryż, eleganckimi bulwarami i pasażami, starymi kamieniczkami i „wschodnimi” zaułkami. Dawniej Odessa była prężnym ośrodkiem kulturalnym Żydów i dzisiaj urzeka melancholijnym akcentem wschodniej Europy. W programie zwiedzania: Schody potiomkinowskie  – główny punkt miasta i klucz do historii, powstałe w XIX wieku, symbolizowały otwarcie się Odessy na morze, spacer eleganckim deptakiem, ulica Deribasowska, od rana tętniącym życiem, pełnym kawiarni, restauracji, straganów, i słynnym Bulwarem Nadmorskim. Proponujemy wizytę na targu miejskim Privoz, który ma w sobie urok Wielkiego Bazaru w Stambule. Przejazd do stolicy Ukrainy – Kijowa. Zakwaterowanie w późnych godz. wieczornych, nocleg. (Trasa: ok. 480 km)

Dzień 7
Po śniadaniu, zwiedzanie Kijowa - jednego z największych miast Europy, położonego na obu brzegach Dniepru, które stanowi polityczne, kulturalne, naukowe i gospodarcze centrum Ukrainy. w programie m.in: Wzgórze Starokijowskie ze „Złotą Bramą” z XI wieku, będącą bramą wjazdową do miasta, oraz z wpisanym na listę UNESCO - kompleksem świątynnym Sofii Kijowskiej. Z książęcego Wzgórza Starokijowskiego przejdziemy Zjazdem Św. Andrzeja - stara ulica z zachowana zabudowa do historycznej dzielnicy Padół, niegdyś rzemieślniczo - handlowego serca miasta. Na uwagę zasługuje cerkiew Św. Andrzeja zbudowana w XVIII w. Czas wolny na zakup pamiątek. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 8
Przejazd do Lwowa. Po drodze krótkie postoje. Zakwaterowanie, nocleg w hotelu w okolicach Lwowa. Wieczorem dla chętnych obiadokolacja z tradycyjnymi daniami kuchni ukraińskiej (płatna dodatkowo ok. 24 EUR). (Trasa: ok. 540 km)

Dzień 9
Zwiedzanie Lwowa: spacer przez Stare Miasto, które oddaje wielokulturowy charakter dawnego Lwowa - piękne kamienice, kościoły, Rynek. Zobaczymy także Wysoki Zamek, panoramę miasta oraz odwiedzimy Cmentarz Łyczakowski. Czas wolny. Wyjazd do Polski w godz. popołudniowych. (Trasa: ok. 400 km Lwów - Katowice)

Dzień 10
Przyjazd do Polski w godz. porannych; Katowice ok. 1.00-2.00.

Uwagi!
Przy wjeździe wymagany jest paszport.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

Program imprezy jest intensywny, trasa i drogi trudne do pokonania. Przyjazd do hoteli zwykle w późnych godz. wieczornych.Zakwaterowanie na objeździeHotele klasy turystycznej ***-  położone zwykle na obrzeżach miast lub poza miastem.

 

Pokoje: 2-osobowe (możliwość dostawki) z łazienkami, czasami telefonem i TV.

 

Do dyspozycji gości: na miejscu restauracja i bar.

 

Wyżywienie: śniadania.

 

Kategoria lokalna: ***
Świadczenia


Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (WC, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie 8 rozpoczętych dób hotelowych, śniadania, program turystyczny j. w., ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż) oraz opiekę pilota.


 

Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków, wizyty w piwnicach winnych i Tour Guide System ok. 140 EUR oraz dodatkowych obiadokolacji (cena jednej ok. 20 - 25 Euro), imprez fakultatywnych i innych wydatków osobistych.


Uwaga! Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

 Inne


NOWOŚĆ - obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.Ocena ogólna naszych klientów
Ocena 5.3 Program wycieczki: 5.4 | Pilot: 5.7 | Transport: 4.3 | Zakwaterowanie: 5.0 | Wyżywienie: 5.0 | Intensywność programu: 5.4 |
Podziel się wrażeniami z innymi

Dodaj swoją opinię

Opinie klientów Sortuj według: 

Ocena ogólna
Ocena   6.0
Termin pobytu: Wrzesień 2013
3 z 3 osób uznało tą opinię za pomocną
Dodał(a):
36-45 lat | w parze 
godne polecenia

wycieczka ciekawa, intensywna, z dobrymi przewodnikami i warunkami bytowymi Pokaż więcej >>

Ocena ogólna
Ocena   5.0
Termin pobytu: Sierpień 2013
1 z 1 osób uznało tą opinię za pomocną
Dodał(a):
26-35 lat | samemu 
rewelacyjna podróż

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana, niesamowitym plusem była pilotka tejeże wyprawy - pani Marysia, która z wielkim zaangażowaniem przyblizała "kulturę na styku". Ciekawie wybrane miejsca i dobrzy przewodnicy.PPolecam. Pokaż więcej >>

Ocena ogólna
Ocena   4.0
Termin pobytu: Czerwiec 2013
3 z 3 osób uznało tą opinię za pomocną
Dodał(a):
36-45 lat | w parze 
Ekspresowy styk kultur

Wycieczka ma bardzo intensywny program. Niestety w umowie widniało zapewnienie o zabezpieczeniu czasu wolnego w ciągu dnia na spożycie posiłku ale tego czasu wolnego nie było! Przy braku zapewnienia obiadokolacji w hotelu i późnym zjechaniu na nocleg, który często był w miejscach gdzie nie można było zjeść posiłku większość osób chodziła głodna!Chcąc coś zjeść w swoim zakresie trzeba było rezygnować z programu zwiedzania. Pozytywnym akcentem była bardzo odpowiedzialna przewodniczka - Pani Maria Czub, która rozliczyła się z każdym uczestnikiem który zrezygnował z jakiegoś wejścia muzealnego. Całą Rumunię pokazał fantastyczny przewodnik Pan Tomasz Ogiński, który mnie osobiście zachęcił do dalszego zwiedzania tego państwa. Jego wszechstronna wiedza oczarowała całą grupę. Niestety nie mogę tego powiedzieć o przewodniczkach który były w Mołdawii i na Ukrainie. Przewodniczka mołdawska chyba pełniła rolę reprezentacyjną ponieważ nie powiedziała ani słowa na temat miejsc które odwiedziliśmy. Za to chętnie zjadła z nami posiłek w gospodarstwie agroturystycznym i lansowała się w szpilach na stoku który prowadził do klasztoru. W Kijowie za to mieliśmy panią przewodnik, która mówiła zwyczajne bzdury! Myślę, że ta Pani ma niewielkie pojęcie o historii Rosji mówiąc, że matką Piotra I Wielkiego była Caryca Katarzyna!Jeżeli tacy mają być przewodnicy to ja dziękuję bardzo - równie dobrze mogę sobie przeczytać rzetelnie napisany przewodnik a nie płacić za brak wiedzy i wciskanie kitów. Ogromnym minusem było zwiedzanie a właściwie brak zwiedzania Kiszyniowa - myślę, że odwiedziny winiarni można było skrócić albo i nawet pominąć bo w Mołdawii są ciekawsze miejsca. Ogromnym zgrzytem była nieprzyjemna sytuacja z kierowcami którzy zostawili otwarte tylne drzwi autobusu w Odessie. Ktoś pod ich nieuwagę wsunął się do autobusu i ukradł plecak pani siedzącej przy drzwiach. Do tego wiedząc, że pilotka spędzi trochę czasu na komisariatach, nie przekazali kierowcy informację grupie i zamiast pozwiedzać na własną rękę centrum Odessy wszyscy siedzieli ponad 2 godziny w autobusie nie wiedząc kiedy ruszymy w dalszą drogą. Dużym plusem była baza hotelowa i bardzo dobre śniadania. Pokaż więcej >>

Ocena ogólna
Ocena   5.5
Termin pobytu: Kwiecień 2013
15 z 15 osób uznało tą opinię za pomocną
Dodał(a):
powyżej 65 lat | w parze 
Rumunia, Mołdawia, Ukraina - na styku kultur.

Rumunię i Ukrainę odwiedzamy po raz kolejny. Na tej wycieczce najbardziej zachwyciła nas Rumunia w kolorowych "obrazkach". Pierwszy był "Wesoły Cmentarz" w Sapantach, gdzie nagrobki są ozdobione ludowymi motywami, a rymowane zabawne epitafia streszczają życie zmarłego. Naprawdę jest tu wesoło.... Następne obrazki podziwiamy w Voronet i Humorului, gdzie XV - wieczne monastyry ozdobione są kolorowymi malowidłami na zewnętrznych ścianach świątyni. To jest wyjątkowo piękne. Wszystko tu jest bajkowe: marmoskie wioski wyróżniają się wysokimi bramami ozdobionymi u góry pasem płaskorzeźb. Chronią one domostwo przed złymi mocami. Zadziwia nas mocna wiara tubylców w rozmaite zabobony. Nasza przewodniczka oprócz bogatej historii , zapoznała nas z tradycją i kulturą tut. regionu. Na Bukowinie rumuńskiej mieszka wielu Polaków. Największą polską wsią jest Nowy Sołoniec. Republika Mołdawii przywitała nas sympatycznie. W największej piwnicy winnej Milesti Mici w Kiszyniowie w podziemiu, przy okrągłym stole, przy dźwiękach ludowej kapeli, zorganizowano degustację mołdawskich win. Było miło i wesoło, podobnie jak w następnym dniu podczas mołdawskiego poczęstunku u bardzo gościnnych gospodarzy na wsi. Na Ukrainę wjeżdżamy przez Naddniestrze, prosto do magicznej Odessy nad Morzem Czarnym. Dzięki wspaniałej przewodniczce poznaliśmy bogatą historię i uroki pięknego miasta. To trzeba koniecznie zobaczyć, by poczuć niezwykłą atmosferę. Kijów to Majdan Niepodległości. Jesteśmy w miejscu, gdzie rozpoczęła się "Pomarańczowa Rewolucja". Największe wrażenie zrobiły odnowione w latach 90 tych, liczne i przepiękne cerkwie oraz monastyry , szczególnie Sofia Kijowska. Podobnych wzruszeń dostarczył nam pobyt w bliskim naszym sercom - Lwowie. Miasto przez ostatnie lata bardzo wypiękniało. Na nowo odkrywamy urokliwe zakątki, tropimy polskie ślady przeszłości. Odwiedzamy też groby Polaków na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich. Pokaż więcej >>

Ocena ogólna
Ocena   6.0
Termin pobytu: Kwiecień 2013
0 z 0 osób uznało tą opinię za pomocną
Dodał(a):
36-45 lat | z rodziną 
Bardzo interesujący wyjazd

Bardzo ciekawa wycieczka w mniej znane i popularne regiony. Absolutnie warta czasu i wydanych pieniędzy. Pokaż więcej >>
Inni klienci sprawdzali również ...

Copyrights © 1991 - 2014 Biuro Podróży Rainbow Tours S.A.